سلام دوستان عزیز، امروز با یه مطلب آموزشی دیگه همراه شما هستیم. شرح مشکل به این صورت هست که لپتاپ ACER مدل Aspire E1 با کارت گرافیکی AMD، پس از ارتقا از ویندوز ۷ به ۱۰ و نصب درایورها، زمانیکه به مدت چند دقیقه بیکار (Idle – ماوس و کیبورد بدون دست خوردن یا کلیک شدن) میمونه خودبخود فریز میکنه و دیگه هیچی کار نمیکنه و لپتاپ به هیچ چیز واکنشی نداره و تنها کاری که میشه کرد اینه که لپتاپ رو با چند ثانیه فشار دادن و نگه داشتن دکمه پاور خاموش یا به اصطلاح Hard shutdown کرد.

Acer Aspire E1
تصویری از لپتاپ Acer Aspire E1

توضیحات بیشتر…

نکته ای که هست اینه که این حالت هیچ ثبت خطای سیستمی یا ERROR Log مثل Blue Screen نداره و نکته بعد این که زمانیکه ویندوز رو با Safe Mode بالا میاریم چنین چیزی پیش نمیاد.

راه حل

اینکه ویندوز تو حالت Safe Mode درست کار میکنه شک رو میبرد به سمت درایورها!؛ ازونجا که درایورها کاملا صحیح و کامل نصب شدن و نسخه های مختلف رو آزمایش کردم دیگه از این جهت کاری از دستم بر نمیومد. پس در مورد اینکه چرا سیستم پس از یه زمات Idle به حالت Freeze میره این حدس رو پیگیری کردم که احتمالا باید وضعیت مربوط به ساز و کار سیستم Power Options ویندوز باشه. (در مورد این سیستم میتونید اینجا مطالعه کنید). این سیستم برای مدیریت مصرف انرژی قطعات کامپیوتر (بویژه لپتاپ‌ها که با باتری کار میکنن و مصرف انرژی براشون خیلی مهمه) تدابیری اندیشیده. مثلا اینکه بعد از یه مدت بیکار بودن سیستم شروع میکنه به خاموش کردن یا استندبای کردن (stand by) قطعات یا همون Device های سیستم که ضرورتی برای روشن موندن نداره.

روش انجام

برای رفتن به بخش Power Options می‌تونید با کلیک راست روی آیکون باتری و انتخاب گزینه Power Options پنجره مورد نظر رو باز کنید.

Power Options Path

دیدگاهی بگذار